Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace




Aleš Linhart

Co dělat, když nohy otečou ...

Skoro každý má občas lehce prosáklé nohy. Stává se to třeba po dlouhém sezení nebo stání, často po delším letu letadlem. Občas jsou ale situace, kdy končetiny, jedna nebo obě, otečou, a my stojíme před dilematem, jestli to přejde samo, nebo zda jít k lékaři.

Nejčastější příčinou jednostranného bolestivého otoku je tzv. flebotrombóza. Jde o sražení krve v hlubokém žilním systému. Příčiny jsou mnohé, mezi nimi jsou nejčastější stavy po úrazech, operacích, dlouhé znehybnění, ale například také užívání hormonální antikoncepce u žen. Stav je nebezpečný hned ze dvou příčin. Sraženina se v některých případech může uvolnit a putovat až do plic – jde o tzv. plicní embolii, která sice může probíhat lehce, ale může i zabíjet. Druhá komplikace souvisí s nedokonalým hojením, žíla zůstává nedokonale průchodnou a její chlopně jsou porušené. Končetina pak otéká prakticky trvale, mohou se na ní vytvářet nepříjemné pigmentace anebo dokonce bércové vředy. Proto jednostranný otok končetiny vyžaduje vždy lékařské vyšetření. Z krevního odběru a ultrazvukového vyšetření žil se dá poměrně spolehlivě poznat, zda o trombózu jde či nikoli.

Občas se stane, že končetina z ničeho nic v některém místě zrudne a vytvoří se na ní pruhovité zatvrdnutí. Jde o zánět povrchových žil. Ten sice není tak nebezpečný jako flebotrombóza (tedy postižení hlubokých žil), ale i on se může komplikovat.

Oboustranné otoky rovněž nejsou normální a mohou mít řadu chorobných příčin. Tou nejbanálnější vyvolávající příčinou jsou některé léky, například na krevní tlak. Naopak vážnější mohou být onemocnění ledvin, srdce nebo jater, případně oboustranná žilní nedostatečnost nebo postižení lymfatické drenáže končetin. Pokud se tedy jakékoli výraznější otoky objeví, nelze moc spoléhat na to, že přejdou tak, jak přišly. Vždy je na místě vyhledat lékařskou pomoc. Každopádně s oteklýma nohama se moc chodit nedoporučuje. Jedinou výjimkou je právě výše jmenovaná žilní nedostatečnost. Za předpokladu nošení příslušných kompresivních punčoch a dodržování dalších pravidel je chůze prostředkem, jak zlepšit stav končetin a zmenšit riziko komplikací.

 

 


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.