Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace




Alexandra Vokurková

Karcinom prsu a chůze

Rakovina prsu je právem obávaný strašák žen středního a vyššího věku. Navzdory velkým pokrokům v možnostech léčby na tuto diagnózu každoročně umírá v naší zemi kolem dvou tisíc žen.

Faktorů, které se podílejí na vzniku onemocnění, je celá řada. Některé z nich nelze vlastním přičiněním nijak ovlivnit – to je především genetická zátěž, obvykle zjišťovaná podle výskytu nemoci u příbuzných. Další faktory, které se týkají prevence a životního stylu, ovlivnit můžeme.

Rakovinu ještě stále neumí moderní medicína léčit se stoprocentní úspěšností. Proto je jakýkoli posun k lepšímu v oblasti prevence nesmírně cenný. Aby se vytypovaly účinné postupy, které v prevenci rakoviny fungují, probíhají rozsáhlé lékařské výzkumy, které sledují početnou skupinu osob. Anylýzou údajů posbíraných v této skupině se pak zjišťují skutečnosti, které mohou mít statisticky významný dopad na zkoumaný jev.

Ve Spojených státech probíhá od roku 1976 gigantická studie, která je známa jako Nurses´ Health Study (NHS), neboli „Studie zdraví zdravotních sester“. Tu odstartoval lékař Frank Speizer s cílem ověřit bezpečnost dlouhodobého užívání orální antikoncepce v době, kdy se užívání pilulek zabraňujících otěhotnění masově rozšířilo mezi velký počet žen. Do studie vstoupilo přes 120 tisíc žen ve věku od 30 do 50 let.

Data posbíraná v rámci NHS jsou podkladem, který dokáže odpovědět na řadu otázek souvisejících zdaleka nejen s užíváním antikoncepce, ale také s mnoha dalšími oblastmi. V posledních letech posloužila i pro studii popodpořenou americkým National Cancer Institute, kterou prováděla doktorka Eliassen se svým týmem. Přínos rychlé chůze v prevenci vzniku prsního karcinomu je podle této studie významný. U žen, které se věnovaly rychlému chození (rychlostí zhruba 5 km/h) alespoň hodinu téměř každý den, byl výskyt onemocnění o 15 % nižší než u ostatních. I u jiných druhů fyzické aktivity (například běhání nebo tenis) byl také zjištěn mírný pokles výskytu prsního karcinomu, ale ve srovnání s přínosem chození zdaleka nebyl tak mohutný. Z chození výrazně profitovaly i ženy, které byly až do menopauzy inaktivní a s chůzí začaly teprve v postmenopauzálním období – u těch se snížilo riziko vzniku onemocnění o 10 %.

Otázka, proč právě chůze má lepší výsledky než jiné druhy tělesné aktivity, není zatím plně zodpovězena. Svou roli hraje snížení množství tělesného tuku, ke kterému při chození dochází, významná je nepochybně redukce množství estrogenů v krevním oběhu. Upřesnění všech souvislostí ale přinesou teprve budoucí výsledky dalších výzkumů, které v současnosti stále probíhají.

Bez ohledu na další výsledky vědeckých výzkumů je ale už i v tuto chvíli dost důvodů pro to, abychom nazuly vhodné boty a vydaly se chodit. Nejen proti rakovině prsu, ale i kvůli mnoha dalším přínosům chůze.


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.