Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace




Alexandra Vokurková

Protijed proti stresu

O stresu a jeho zdrojích v dnešní době není nutno se široce rozepisovat. Stresu je vystaven prakticky každý a následky jsou tragické: nemoci srdce a oběhové soustavy, nadváha a obezita, nespavost, úzkosti, deprese a závislosti na návykových látkách. Jak se ukazuje, účinné antidotum (neboli protijed) proti stresu je fyzická aktivita. Z výsledků studie publikované v roce 2008 časopisem British Journal of Sports Medicine vyplývá, že nejlepšími požírači stresu jsou chůze a domácí práce.

Ponechme stranou práce v domácnosti a pojďme se podrobněji zabývat tím, jakým způsobem může chůze ovlivňovat naši psychiku. Při chůzi dochází k uvolňování endorfinů. Endorfiny jsou vlastně „drogy“, které si umí naše tělo samo vyrábět, jde o chemické látky ze skupiny opiátů – tedy tlumí bolest a navozují pocity blaženosti. Endorfiny, jejichž hladina v těle se během chůze zvýší, se naváží na své receptory v mozku a tím dochází k uklidňujícímu působení a snížení úzkosti. Zároveň se podle některých studií při chůzi snižuje hladina stresového hormonu kortisolu.

Okysličení mozku, které je dáno prohloubeným dýcháním i rychlejší cirkulací krve v těle, má za následek zvýšení takzvané frustrační tolerance, neboli odolnosti proti hněvu, pocitům marnosti, úzkosti beznaděje. Uklidňující účinek má na naši nervovou soustavu i rytmus chůze a komunikace pravé a levé části mozku zkříženým pohybem paže-noha.


foto © Martin Novák| Dreamstime.com  


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.