Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace




Art Garfunkel

Americký básník, herec a zpěvák, světově proslulý zejména jako člen folk-rokové hudební dvojice Simon and Garfunkel, v 80. a 90. letech dvacátého století přešel pěšky napříč celou Amerikou. Pouti přes americký kontinent předcházel přechod Japonského ostrova, který trval tři týdny. Nešlo přitom o žádný promyšlený plán, pochod byl výsledkem náhlé inspirace, podle Garfunkelových slov „jako když se nenaprogramovaná dvouletá lidská bytost rozhodne jít, a jde.“

Jeho cesta napříč Amerikou proběhla ve 40 etapách rozložených do období 12 let. Zpěvák během ní nachodil přes 4000 mil s tím, že drtivou většinu cesty šel samotný, vyzbrojen pouze mapou a walkmannem – zdá se to z dnešního pohledu neuvěřitelné, ale v době jeho putování ultralehké MP3 přehrávače opravdu ještě neexistovaly. Poslouchal prý například Petera Gabriela, básně Johna Donna a klavírní koncert pro levou ruku od Maurice Ravela. Podobně jako jeho pochod Japonskem, i cesta napříč Amerikou začala na základě impulsívního rozhodnutí. Během čtyřiadvaceti hodin od svého nápadu Garfunkel prostě vyrazil ze svého Newyorského bytu, přešel přes Centrální park a potom pokračoval dál směrem na New Jersey.

O motivech, které byly v pozadí jeho rozhodnutí, můžeme spekulovat. Jistě hrála roli touha doslova na vlastní kůži poznat zemi. Vzhledem k tomu, že se umělec vydal na cestu ve věku, kdy se v životě člověka zákonitě ozývají první obavy spojené se stárnutím – pochod s přestávkami probíhal od jeho 43. do 55. roku, mohly být ve hře též zdravotní pohnutky. A v neposlední řadě stojí duševní relaxace, kterou mu chůze přinášela. Ostatně zátěž, kterou musí nést slavná osoba, není malá. Garfunkel v interview s Tomem Dunkelem přiznává, že si při svých cestách užíval anonymity. Lidé, které cestou potkával a poznali ho, si prý většinou pomysleli: „Ne, to nemůže být on. Hele, vypadá jako chlápek, který prostě jen jde po cestě mezi poli.“

foto: © Sara Malstrom | Dreamstime.com


České turistické známky

Dřevěná odměna

 Naše chodecké zvyklosti jsou různé. Pro některé z nás se stala chůze životním stylem, pěšky chodíme do práce, z práce i na nákupy. Pro jiné je chůze outdoorovou, takřka sportovní aktivitou. Někoho těší bezcílné toulky krajinou a procházky po notoricky známých místech, třeba okolo chalupy. Jsou mezi námi ovšem i nadšení výletníci, kteří si při procházce či túře rádi odškrtnou položku 

Paul Dudley White

"Ujít pěšky v rázném tempu pět mil pomůže nešťastnému ale jinak zdravému člověku víc než všechna medicína a psychologie světa."Autorem tohoto známého citátu byl Dr. Paul Dudley White (1886-1973), jeden z nejslavnějších amerických lékařů 20. století. Mediální slávu získal ...

Iva Janžurová chodí po lese

Populární česká divadelní i filmová herečka Iva Janžurová (1941) začala po smrti svého životního partnera Stanislava Remundy v roce 2012 zahánět smutek chozením. „Pěstuju lesní turistiku.

Karel Nešpor: Chůze je velmi demokratická

Primář oddělení léčby závislostí psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích Karel Nešpor (1952) je známý spíše jako propagátor smíchu a  jógy, které se věnuje od svých šestnácti let. Na chůzi ale nedá dopustit a je ochoten stavět ji za určitých okolností na roveň účinku léků proti depresi.

Karel Hynek Mácha (1810-1836)

Autor Máje – jedné z nejznámějších českých básní, představitel českého romantismu Karel Hynek Mácha byl pověstný svou chodeckou zdatností. Při cestách Čechami i do severní Itálie chodil převážně pěšky a na svých toulkách neměl problém denně urazit i 60 kilometrů.

Martina Navrátilová a Billie Jean King

Martina Navrátilová: dejte chůzi smysl

Nejslavnější tenistku českého původu, Martinu Navrátilovou (narozena 1956), není potřeba nijak zvlášť představovat, i po ukončení její tenisové kariéry zná její jméno snad každý. Vítězka 59 grandslamových turnajů ...



Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.