Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
- redakce -

11 minut rychlé chůze je prevencí předčasného úmrtí

Odedávna se ví, že pravidelná fyzická aktivita je prevencí předčasného úmrtí. Klasické doporučení platné již několik desetiletí uvádí jako preventivní minimum 150 minut středně intenzivní fyzické aktivity týdně, což znamená něco přes 20 minut denně. Pro mnohé z nás je ovšem představa 20 minut cvičení denně prostě frustrující. 

Pak nás asi potěší výsledky studie uveřejněné na konci února 2023 v časopise British Journal of Sports Medicine. Vědecký tým z univerzity v Cambridge vedený dr. Dr. Sorenem Bragem zjistil, že předejít každému desátému předčasnému úmrtí, pokud dodržíme denní minimum 11 minut středně intenzivní fyzické aktivity – například rychlé chůze. Jde hlavně o prevenci kardiovaskulárních onemocnění (nemoci srdce a cév či mozkové mrtvice), ale i řady nádorových onemocnění. Týdně to odpovídá 75 minutám, jde tedy o polovinu tradičně uváděné hodnoty (zde ovšem musíme upozornit, že je lépe se přemoci a fyzické aktivitě věnovat oněch 150 minut). 
Obecně na tomto chodeckém portálu doporučujeme pravidlnou chůzi, která nemusí být nutně rychlá. Preventivní hodnota této krátké jedenáctiminutové procházky je ovšem jednoznačně spojená s vyšším tempem chůze.
Co lze považovat za fyzickou aktivitu střední intenzity? Musí to být pohyb, který zřetelně zvyšuje srdeční frekvenci (puls) a zrychluje dýchání, během aktivity ovšem můžete stále mluvit. Mezi příklady patří:
Svižná chůze
Tanec
Jízda na kole
Hraní tenisu
Pěší turistika
 
Reference
 

Photo © Lindsay Henwood / Unsplash.com


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.