Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
6000 nebo 10 000 kroků?

Dostáváme čas od času dotazy, proč propagujeme 6000 kroků denně, když známější je denní cíl 10.000 kroků. Dotaz je na místě, zde je odpověď. Nebo spíš dvě paralelní odpovědi.

Stojíme nohama na zemi

Tím zde tedy nemáme na mysli, že pocit pevné země pod nohama vyznáváme jakožto chodci. Jsme realisté. Žádná aktivita, i kdyby lidem umožňovala se ve zdraví dožít 150 let, nezíská víc než pár jedinců z tisíce, když je spojena s námahou. Reální lidé, ne jedinci vybraní do studie, opravdu snadno přistoupí většinou pouze na aktivitu v rozsahu denního polykání pilulek, a to ještě ve 23 % zapomenou na svůj lék každý druhý den (zde představují světlou výjimku ženy užívající antikoncepci). To, o co se snažíme, je dosáhnout změny v tom smyslu, že se hodina chůze denně stane součástí normálního životního stylu. Nebo dokonce denní hygieny, jako čištění zubů. Ano, šest tisíc kroků je hodina chůze, pro většinu je představa obětovat i jen jednu hodinu příliš, ale je to všeobecně dosažitelná hodnota. Lze se na ni totiž dostat poměrně snadno tak, že cestu na nákup, která sama trvá třeba 9 minut tam + 9 zpět, si prodloužíme a než dojdeme do obchodu, obejdeme část sídliště. Hodina chůze neodrazuje tak, jako představa téměř dvou hodin. A teď to hlavní: kdo si neoblíbí hodinu chůze, nebude chodit déle, naopak, nebude výsledně chodit víc než do garáže a zpět.

Krokoměr

Myšlenka 10 000 kroků denně logicky souvisí s používáním krokoměrů. Jde totiž o hodnotu, kterou bychom měli nachodit za celý den. Ve výsledku pak na odpolední procházku připadne právě oněch 6000 kroků nebo o něco málo víc. To však člověk, který se o výhodách chůze právě dozvídá, neví. Když mu řeknete - měl byste udělat něco zásadního pro své zdraví, choďte denně 10.000 kroků, přepočítá tuto hodnotu na vzdálenost, pak na čas a zděsí se. Na něco takového bych přece neměl čas. Stejně tak, když lidem vysvětlíte, že mohou chůzí trvale zhubnout. ..........

Chůze jako životní styl

To, o co se snažíme, je propagovat chůzi ne jenom jako nejúčinnější způsob boje s masovou obezitou a jako prevenci kardiovaskulárních nemocí (o dalších benefitech chůze se dočtete zde), ale jako nový životní styl. A na to, aby si lidé vyzkoušeli skutečně neuvěřitelný účinek chůze na psychiku, těch 6000 kroků - tedy hodinová procházka, úplně stačí.


Choďte třeba po schodech...

Každých deset minut se počítá!

To, že nemáte půl hodinu k dobru, ještě neznamená, že se nemůžete zvednout a rozpohybovat alespoň pár minut. Ze začátku stačí, když každých pár volných minut během dne využijete ve svůj prospěch.

Buďte nepřehlédnutelní!

(Ne)viditelní chodci

„Rozhlédni se pořádně na obě strany! Počkej, až se rozsvítí zelený panáček. Neběhej po těch schodech!“ Zásady bezpečné chůze si bezděčně osvojujeme od malička. Základní pravidlo bezpečnosti pro chodce, kteří jsou účastni silničního provozu, je přitom až překvapivě opomíjené.

Čísla na krokoměru

„Jsem žena v domácnosti s malými dětmi. Když nosím celý den krokoměr, naměřím si v průměru 7 až 8 tisíc kroků za den. Jsou v tom ale skoro samé krátké úseky po městě – nákupy, cesta ke škole, ke školce a zase zpátky domů, chození po domácnosti… Žádná souvislá chůze rychlejším tempem.

Jak se prochodit skrz zimu

Zimní chladné období samo o sobě neznamená, že se máme z našich oblíbených chodníků a pěšin přemístit na pohovku nebo v lepším případě do fitness centra. Je ale nutné držet se některých dporučení, abychom se vyhnuli podchlazení a omrzlinám.

Chůze a hormony štěstí

Při chůzi se v lidském těle vyplavují endorfiny. Tyto na nervovou buňku působící hormony patří mezi neurotransmitery, protože výsledkem jejich akce je přenos (transmise) signálu mezi nervovými buňkami navzájem. Z pohledu chemické struktury je řadíme mezi opioidy ...

Chůze a sport

Je chůze sport? Nebo naopak náhražka sportu? Ani jedno, ani druhé. Chůze jako sport existuje, ale o té zde psát nechceme (je to bohužel snad jediný sport spojený s neelegantním a tedy i nepřirozeným pohybem). To, co zde propagujeme je přirozená chůze. 

Začněte bez odkladu, ale na výsledek nespěchejte

Není důležité, který z mnoha důvodů pro pravidelné chození vás oslovil, důležité je začít. Pokud jste se rozuhodli to zkusit - například proto, že chcete zhubnout - nestavte si před sebe žádné další překážky. Na začátku nepotřebujete speciální obuv ani jinou speciální výbavu. Ta se vám bude hodit, až když se přesvědčíte, že dokážete chodit pravidelně. A že vás to začalo bavit.

Nordic walking – překvapivě náročný sport

Paní, kde jste nechala lyže? Tuto větu jsem před lety zaslechl, když jsem na kole míjel hospodu ve Zlatníkách. Extrémně zavalitý muž s hustým knírem v zacákaných montérkách právě zvedal k ústům pivo, když se do jeho zorného pole dostala mladší žena ...

Chůze: archetypální radost v uspěchané době

Páter František Lízna odjel z Mohelnice do Příbrami, tam přespal na Svaté Hoře a druhý den vyrazil. Vyšel myslím někdy v půlce dubna, do Santiaga došel – tak jak se má – v červenci na svátek svatého Jakuba. Denně 25 km, klidným tempem, žádná honička...Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.