Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
Alexandra Vokurková

Peripatetická škola

Filosofická škola, kterou založil Aristoteles roku 335 před Kristem v Aténách, nesla název Peripatos a její členové se později začali nazývat peripatetici. Peripatos v řečtině znamená procházka, po staletí se proto věřilo, že učitel s žáky při výuce chodil. Slovo peripatos však může také označova místo, kde se chodí, tedy například chodba nebo ochoz. V případě Aristotelovy školy šlo o kryté sloupořadí spojující několik budov v zahradě, kterou mohl se svými žáky využívat.

Jak to bylo doopravdy v dobách aristotelských už se těžko někdy s jistotou dozvíme. A přestože dnes předpokládáme, že šlo spíše o školu v chodbě než školu v chůzi, označení peripatetický se každopádně vžilo a dodnes užívá pro některé mentální aktivity za chůze. A tak se můžeme setkat s pojmy, jako je třeba peripatetická přednáška – to jsou například různé poznávací vycházky spojené s poznáváním architektury. V psychoterapii se potom používá termín peripatetická skupina – jde o prvek skupinového terapeutického rozhovoru při procházce či výletu.

Ať už tomu bylo za Aristotela jakkoliv, peripatetické aktivity mohou být inspirací i pro naše činnosti. Vždyť kombinace tělesné a duševní stimulace je ideálním živným podhoubím pro naplnění dalšího řeckého termínu, slavného kalokagathia, kterým se označuje jednota krásy a dobra (kalos kai agathos – krásný a dobrý), tedy vztaženo na člověka harmonie mysli a těla.

foto © Vwalakte | Dreamstime.com


Chůze naboso

Pro anglické „barefooting“ neboli „barefoot walking“ si už čeština našla název „bosování“. Jedná se o současný trend, který by portál o chůzi neměl ignorovat. Názory odborné veřejnosti na jeho přínosy či škodlivost se však různí. Zpestřit si dovolenou chůzí naboso však může být příjemné i bezpečné.

Fitness chůze v shopping centru

Zní to jako špatný vtip. Jak by mohly u všech všudy souviset nákupní kolosy, tak zvané „chrámy konzumu“, se zdravým životním stylem? Na chůzi přece pějeme chválu hlavně proto, že ji chceme provozovat venku, dýchat při ní čerstvý vzduch a obdivovat přírodu.

Chodecký magazín

Chůze, ať už s hůlkami či bez, se stává ve světě novou zdravou módou. Hlásí se k ní i slavné osobnosti. V článcích ze zahraničí se pak můžete dozvědět třeba o tom, proč rády chodí hvězdy jako Sarah Chalke, Kristen Bell či Jada Pinkett Smith. Že vám některá z uvedených jmen nic neříkají ...Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.