Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
6000 nebo 10 000 kroků?

Dostáváme čas od času dotazy, proč propagujeme 6000 kroků denně, když známější je denní cíl 10.000 kroků. Dotaz je na místě, zde je odpověď. Nebo spíš dvě paralelní odpovědi.

Stojíme nohama na zemi

Tím zde tedy nemáme na mysli, že pocit pevné země pod nohama vyznáváme jakožto chodci. Jsme realisté. Žádná aktivita, i kdyby lidem umožňovala se ve zdraví dožít 150 let, nezíská víc než pár jedinců z tisíce, když je spojena s námahou. Reální lidé, ne jedinci vybraní do studie, opravdu snadno přistoupí většinou pouze na aktivitu v rozsahu denního polykání pilulek, a to ještě ve 23 % zapomenou na svůj lék každý druhý den (zde představují světlou výjimku ženy užívající antikoncepci). To, o co se snažíme, je dosáhnout změny v tom smyslu, že se hodina chůze denně stane součástí normálního životního stylu. Nebo dokonce denní hygieny, jako čištění zubů. Ano, šest tisíc kroků je hodina chůze, pro většinu je představa obětovat i jen jednu hodinu příliš, ale je to všeobecně dosažitelná hodnota. Lze se na ni totiž dostat poměrně snadno tak, že cestu na nákup, která sama trvá třeba 9 minut tam + 9 zpět, si prodloužíme a než dojdeme do obchodu, obejdeme část sídliště. Hodina chůze neodrazuje tak, jako představa téměř dvou hodin. A teď to hlavní: kdo si neoblíbí hodinu chůze, nebude chodit déle, naopak, nebude výsledně chodit víc než do garáže a zpět.

Krokoměr

Myšlenka 10 000 kroků denně logicky souvisí s používáním krokoměrů. Jde totiž o hodnotu, kterou bychom měli nachodit za celý den. Ve výsledku pak na odpolední procházku připadne právě oněch 6000 kroků nebo o něco málo víc. To však člověk, který se o výhodách chůze právě dozvídá, neví. Když mu řeknete - měl byste udělat něco zásadního pro své zdraví, choďte denně 10.000 kroků, přepočítá tuto hodnotu na vzdálenost, pak na čas a zděsí se. Na něco takového bych přece neměl čas. Stejně tak, když lidem vysvětlíte, že mohou chůzí trvale zhubnout. ..........

Chůze jako životní styl

To, o co se snažíme, je propagovat chůzi ne jenom jako nejúčinnější způsob boje s masovou obezitou a jako prevenci kardiovaskulárních nemocí (o dalších benefitech chůze se dočtete zde), ale jako nový životní styl. A na to, aby si lidé vyzkoušeli skutečně neuvěřitelný účinek chůze na psychiku, těch 6000 kroků - tedy hodinová procházka, úplně stačí.


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.