Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
Chůze v těhotenství

Vytrvalostní chůze je v těhotenství jediným sportem, který lze doporučit všem zdravým těhotným. Tedy i těm, které se před otěhotněním nevěnovaly vůbec žádné pohybové aktivitě. Chodit je možné až do konce těhotenství, na rozdíl například od běhání, které je doporučováno spíše jen v prvních měsících. Chůze je nejen vhodnou zátěží, která může zabránit nadměrným přírůstkům hmotnosti během gravidity, ale má i pozitivní vliv na psychiku těhotné. Kromě toho může mírnit někeré těhotenské obtíže, jako jsou nevolnosti, závratě, zácpa. Chůze zlepšuje kvalitu spánku a může proto snížit potíže s nespavostí, kterou některé těhotné trpí. Zlepšeným odtokem krve z dolních končetin se brání také otékání nohou, častému v pozdějších fázích těhotenství, i vzniku křečových žil. A pobyt na čerstvém vzduchu je pro nastávající matku i plod blahodárný sám o sobě.

Těhotné se mohou věnovat i chůzi s holemi, tak zvanému „nordic walking“. Oproti chůzi bez holí má dokonce výhody: hole mohou pomoci jako opora, když se s narůstajícím břichem posunuje těžiště a žena snadněji ztrácí rovnováhu. Další výhodou je, že hole nutí k udržení rovného postoje a k lepšímu uvolnění v bederní oblasti, a tím pádem pomáhají předcházet bolestem zad, které mnoho těhotných obtěžují.

U těhotných bude třeba opatrnosti při výběru trasy i vhodné výstroje při chození. Pečlivě vybereme boty, v těhotenství trpí klenba nohy a proto by obuv měla klenbu přiměřeně podpírat. To lze případně řešit i ortopedickými vložkami. Velmi důležité je také pravidelné doplňování tekutin. Trasa by měla vést pokud možno mimo frekventované dopravní tepny, ideálně v zeleni, aby se omezilo vdechování škodlivin produkovaných auty. Na druhou stranu je potřeba větší opatrnosti při pohybu v přírodě, terén by měl být dobře schůdný, aby se minimalizovalo riziko pádu. V zimním nebo deštivém období je dobré vybavit se i protiskluzovými návleky na boty, tak zvanými nesmeky. Pokud jde těhotná bez doprovodu, je vhodné mít s sebou nabitý mobilní telefon.

Říká se, že každé těhotenství je jiné, proto ani u chůze nemohou být všechna doporučení univerzální. Těhotná by měla každopádně všechny potíže a pochybnosti ohledně chůze konzultovat se svým lékařem.

foto © Joe Michl | iStock.com 

 


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.