Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
Co znamená run/walk?

Spojeným státům se v posledních dvaceti letech podařilo stát velmocí v další oblasti. Tou, na rozdíl od většiny ostatních se nelze příliš chlubit, jde totiž o nadváhu a obezitu. Zdravotní následky nadváhy začínají ekonomicky zmáhat i jinak vyspělý a bohatý americký zdravotní systém. Typicky americkou reakcí na tento neradostný stav je masová a dosti razantní propagace pohybových aktivit. Na rozdíl od stavu před 40 lety, kdy podobná propagační kampaň (reagující tehdy na prudký nárůst úmrtí na infarkt myokardu) přivedla na svět jogging, musí iniciátoři dnešní zdravotní osvěty brát v úvahu, že většina obézních není schopna běhat. A to ani pomalu.

Tak se zrodil termín run/walk, tedy kombinace běhu a chůze. My v Čechách tuto pohybovou aktivitu označujeme již od dob Jaroslava Foglara podstatně libozvučnějším názevm "indiánský běh". Střídat běh a chůzi se doporučuje v časovém poměru 1:7, tedy minutu běžet a sedm minut jít. 

Z pohledu moderní medicíny víme, že nejméně stejného, ne-li většího výsledného efektu (a to jak z hlediska snížení hmotnosti, tak zlepšení stavu našeho srdce) dosáhneme samotnou chůzí. Pro většinu Američanů - masírovaných od malička denně filozofií vysokého výkonu za každou cenu - je však přece jen skrytou touhou skutečný běh. Vlády jednotlivých států a magistráty amerických měst houfně organizují individuální i rodinné závody na 5, 10 i 12 km. Módou se zde paradoxně stalo psát 5K run/walk a teprve do závorky uvést, že jde o 3,1 míle.

Run/walk, tedy indiánský běh však může být prospěšný i pro ty, kdo pravidelně chodí. Nejde přitom o to, že bys oněch řekněme 20 % energetického výdaje navíc nějak zásadně ovlivňovalo například snižování hmotnosti (v mnoha článcích zdůrazňujeme, že jak se chůze změní v běh, klesne spalování tuků a začneme spalovat preferenčně sacharidy). Je však také pravda, že pokud opravdu jen chodíme a rezignujeme na občasné aktivity s vyšším "wattovým" výkonem, pak si po určité době odvykneme do té míry, že s postupem věku se k nim budeme těžko vracet. A tak i když nedoporučujeme pravidelný běh na několik km denně (produkce volných radikálů, tedy správně "reaktivních forem kyslíku", vede zrychlenému stárnutí tkání), zařadit do chůze občasnou běžeckou vložku, je docela dobré. Trénujeme obecně proto, abychom zvládali zátěž a ta občas prostě zvýšený výkon vyžaduje.


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.