Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
Alexandra Vokurková

Dálkové pochody

Dálkovými pochody se označují organizované turistické akce, jejichž trasa měří 50 nebo více kilometrů. Zpočátku se chodily trasy 100 kilometrů dlouhé, později přibyly i kratší vzdálenosti, přičemž trasy pod 50 km jsou označovány nikoli jako dálkové, ale jako turistické pochody.

Tradice dálkových pochodů vznikla v šedesátých letech 20. století. Z prvotních pokusů o překonání vlastních mezí se během krátké doby stala masová forma aktivity. Nejznámějším a nejpopulárnějším se stal pochod Praha-Prčice pořádaný poprvé v roce 1966. Vedle nejdelší trasy dlouhé 65 kilometrů nabízel postupně celou řadu kratších tras, na jejichž start přicházely v osmdesátých letech desetitisíce účastníků. Pro účastníky dálkových pochodů se dokonce vžil samostatný slangový výraz „dálkoplazi“.

Zařazení dálkových pochodů bylo a je poněkud problematické, tato činnost vždy balancovala na pomezí výkonnostního sportu a rekreační aktivity. Pochodů na stokilometrových tratích se účastnila řada dálkových běžců, kterým šlo o výsledky, zároveň s nimi startovala i netrénovaná nebo málo trénovaná veřejnost. A právě pro tuto skupinu s sebou dálkové pochody nesou celou řadu rizik, od závažných otlaků nohou přes dehydrataci po zranění, která se vlivem silné únavy objevují častěji než při chození obecně. Účast na pochodech byla proto alespoň částečně regulována, na trasách nad 80 kilometrů například mohli startovat pouze dospělí s lékařským potvrzením o dobrém zdravotním stavu.

Popularita dálkových pochodů v devadesátých letech poklesla, v současnosti se ale u nás opět těší narůstající oblibě. Navíc přibývá pochodů vedených extrémně náročným horským terénem za účelem dosažení maximálního převýšení – jako simulace vysokohorských výstupů. Příkladem takové akce je třeba Beskydská sedmička, kde se na trase 87 kilometrů dlouhé překonává převýšení 5500 metrů, ve stejné lokalitě se koná i akce 5BV – Pět beskydských vrcholů – orientační závod dvojic, jehož trasa je proměnlivě dlouhá (110 až 130 km) a překonává rovněž převýšení nad 4000 metrů. Další novou formou dálkových pochodů, která si rychle získává své stoupence, je orientační pochod se psem (dogtrekking). Takovéto pochody pak můžeme zcela jistě zařadit do kategorie outdoor.


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.