Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
Alexandra Vokurková

Dog-trekking

Východ a západ slunce

  • Datum: 26.9.2023
  • Rozbřesk: 6:22
  • Východ slunce: 6:54
  • Západ slunce: 18:52
  • Soumrak: 19:24

Označením dog-trekking je nazýván dálkový pochod se psem. Podle oficiálních pravidel je „extrémním kynologickým vytrvalostním sportem, při němž jsou překonávány mimořádné vzdálenosti v časovém limitu“. Jde o outdoorovou aktivitu, kdy psovod a jeho pes společně urazí trasu obvykle delší než 100 kilometrů, i když jsou pořádány i pochody na trasy kratší. Oficiální soutěžní pravidla stanoví minimální délku trasy na 80 kilometrů, ale v propozicích mnoha akcí se stále více objevují i kratší turistické trasy včetně „kočárkových“ dvacetikilometrových. Organizované pochody se psem na kratší trase jsou někdy označovány jako dog-hiking, nebo jednoduše „procházka se psem“.

Aktivita má za cíl rozvíjet mentální (například orientační) i fyzické schopnosti účastníků a podporuje souhru a vzájemné pochopení člověka a psa. Po celou dobu pochodu musí být dvojice spojena vodítkem – psovod vodítko drží buď v ruce, nebo má psa upoutaného na bederním pásu, není přípustná chůze se psem „na volno“. Účastníci musí být vyzbrojeni povinnou výbavou, kterou mají organizátoři akce na startu kontrolovat, její součástí jsou bivakovací potřeby, strava pro psa a člověka, plastikové láhve na pitnou vodu, miska pro psa, baterka, mapa, lékárnička a botičky pro psa. Povolen je i "psí nosič" – kapsy upnuté na psa, ve kterém pes nese část povinné zátěže. Zátěž nesená psem nikdy nesmí překročit třetinu jeho vlastní živé hmotnosti.

Dog-trekking je aktivita přístupná všem plemenům psů včetně kříženců. Jedinou podmínkou je, že pes musí trasu projít „po svých“, není tedy přípustné sbalit psa do batohu a trasou ho pronést. Podstatná je ochota psa ke spolupráci, jeho dobrá ovladatelnost a samozřejmě i výkonnost. Pochodu je možné se účastnit i s více než jedním psem.

Historie této disciplíny je v naší zemi krátká, první závod se uskutečnil v roce 2000 ve Žďárských vrších. Od té doby stoupá popularita dog-trekkingu i počet akcí, které jsou každý rok organizovány už na mnoha místech republiky.


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.