Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
Dotaz: Podpora klenby nožní

Narazil jsem ze strany ortopedů na doporučení nepodepírat klenbu a nosit boty s pouze mírně zvýšeným podpatkem. Je tento názor relevantní? Jaké jsou argumenty, které se vyslovují PRO „řádně podepřenou klenbu?“ (Daniel Palivec)

Na dotaz pana Daniela Palivce odpověděl přednosta Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN v Motole, prof. Tomáš Trč:
 
První zásada, ačkoli nijak převratná, zní, že při chůzi je vhodné používat pohodlné boty. Prvním důvodem, proč sáhnout po jiných botách, je jednoduše to, že se „necítím dobře“ – nohy bolí, tvoří se na nich puchýře a otlaky. Nohy si sice na nevhodnou obuv tzv. zvyknou, avšak pozor – za cenu pozdějších deformit!
Podpora klenby nožní je samozřejmě vhodná, avšak neměla by nahradit aktivní činnost svalstva, které pomáhá, či dokonce  klenbu udržuje. Když toto svalstvo nebudeme aktivně stimulovat, ochabne. Náležitá je tedy pouze mírná podpora klenby, důležitější je pevná opora paty, zvláště její vnitřní části. Pamatovat bychom měli také na podrážku, která by měla být relativně pevná, avšak pružná, s podpatkem do 2–3 cm. Při výběru příhodné obuvi je rovněž třeba mít na paměti, v jakém terénu a po jakém podkladě se budeme pohybovat, respektive kde se pohybujeme nejčastěji.
 

 


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.