Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
Alexandra Vokurková

Funkční prádlo

První vrstvou oblečení, která přijde přímo na naše tělo, by mělo být tak zvané funkční prádlo, případně funkční termoprádlo. Co tyto pojmy znamenají? Funkční prádlo je vyrobeno z materiálů, které díky použitému typu vlákna a struktuře z vlákna vytvořené mají schopnost odvádět pot od pokožky. Ta zůstává suchá a není potem ochlazována, jako je tomu u tradičně používaného bavlněného prádla, které podobné vlastnosti postrádá. Podle typu vlákna se prádlo liší ve schopnosti udržení tepla: prádlo pro pro teplé období bývá z polyesterových mikrovláken nebo coolmaxu, zatímco prádlo pro chladné počasí bývá vyrobeno z polypropylenu, nebo se používá tradiční vlna, zejména vlna typu merino.

Aby prádlo sloužilo správně svému účelu, je potřeba kupovat ho v přesné velikosti, musí těsně přiléhat k tělu, aniž by někde škrtilo nebo dřelo.

Když v této souvislosti používáme pojem prádlo, nemáme na mysli nějaké „vytahané podvlíkačky“. Vzhled funkčního prádla byl designově doveden do takové dokonalosti, že jej lze klidně nosit jako jedinou a tím pádem svrchní vrstvu oblečení. Naopak pokud jde o vlastní spodní prádlo, jako jsou slipy, nebo kalhotky a podprsenka, je potřeba i u těchto kusů myslet na vlastnosti materiálu, z kterých je prádlo vyrobeno – jinak nás budou propocené hadříky v intimních partiích chladit i pod sebemodernějším technologickým zázrakem, na který jsme vynaložili nezanedbatelný peníz.

A tím se dostáváme k otázce: jakou značku prádla koupit a na kolik to tak přijde. Při současné šíři našeho trhu, na němž je k dostání jak zboží zahraničních, tak i tuzemských výrobců, neexistuje jednoduchá odpověď. Funkční prádlo není laciné, ale je poměrně trvanlivé, takže nám při správné údržbě může sloužit i několik let. Důležité je dodržovat důsledně pokyny k praní, v opačném případě jeho životnost zkrátíme a můžeme omezit i požadovanou funkčnost prádla. Obecně platí, že se funkční prádlo nemá sušit v sušičce a je lépe ho prát v ruce za pomoci šetrných pracích prostředků bez použití aviváže.


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.