Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
Alexandra Vokurková

Od čundru po treking

Kdo je to člověk, který chodí? Chodec, turista, poutník nebo vandrák? Jaký je rozdíl mezi dálkovým pochodem a trekingem? Kde končí procházka a začíná pěší turistika? Terminologie turistiky je málo přehledná a dost zašmodrchaná. Turistika, outdoorové aktivity a vůbec pobyt v přírodě si ale vytvářely a vytváří vlastní slang.

Ještě před dvaceti třiceti lety jsme lidi dělili na turisty a mastňáky. Turisté chodili a mastňáci jezdili autem, poslouchali hudbu z řvoucích magneťáků a pili pivo. Pozděiji začali turisté jezdit houfně autobusem do Benátek a Paříže a stali se z nich baťůžkáři, jak jsou označováni lidé, kteří cestují s minimálními náklady. Mezi baťůžkáře se vzhledem k propastným rozdílům v cenách zboží a služeb v devadesátých letech zařadila velká část českých turistů, jezdilo se s batohem plným řízků a paštik, které pak byly konzumovány na historických náměstích evropských metropolí. To už je dnes legenda, propasti v cenách se pozvolna vyrovnávají a kdo cestuje, obvykle si může dopřát trochu komfortu. Mezi baťůžkáře už zas patří studenti a mládež, stejně jako je tomu v ostatních zemích.

Trampům, kteří vyráželi pravidelně do přírody pod stan nebo pod širák, se posměšně přezdívalo kotlíkáři. Kupodivu označení vandrák nebo čundrák hanlivou příchuť nemělo, tak označovali sami sebe. Se školou se chodilo povinně na pochoďáky, dálkoplazi vyráželi na dálkové pochody a pionýři jezdili na puťák, byl-li tábor putovní. Dnes je to samý outdoor, treking, nordic walking… a kdo se v tom má vlastně vyznat!

A nová doba přináší i nový slang. Tak lidé pachtící se za geocachingem sami sobě říkají kačeři, studentům, kteří jsou „outdooroví“ do té míry, že i po ulicích měst běhají v trekové obuvi a goretexu, se prý nadává slovem „venkodveřisti“ – což je pěkný výsledek otrockého překladu původního termínu. Velehorské výstupy jsou feráty a venčení psa doghiking. Místo na vandr jezdíme na treky a vodní turista je rafťák. Zajímalo by mě, jestli by si dnešní venkodveřisti rozuměli s kotlíkářema a rafťáci s vodákama. Nejspíš ano, i když dřív nebyl ani goretex, ani karimatky. Myslím, že i pod novým názvem jde vpodstatě o totéž.

foto © Tyler Olson | Dreamstime.com


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.