Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
Alexandra Vokurková

Školní zařízení drive-in

Když pozoruji ranní ruch v těsné blízkosti školních zařízení, kde se všichni snaží zastavit autem tak blízko ke vchodu do školy, jak jen to jde, zdá se mi, že ideálem dnešních rodičů by snad byly školy a školky typu drive-in. Dokonce myslím, že je to myšlenka, které by se měli urychleně chopit zdatní úředníci ministerstva školství, anebo ještě lépe úředníci institucí evropských. Školy by přece stačilo jen nepatrně přestavět, aby se příjezdová silnice protáhla dovnitř do budovy. Autem by se potom dalo zajet rovnou pod střechu a pěkně do tepla. Děti by mohly z domova jezdit nalehko a v přezůvkách a školy by tím pádem ušetřily na šatnách. Přestavba by navíc výrazně zvýšila bezpečnost dětí, nikdo cizí by je nemohl před školou oslovit a nadto by odpadlo i riziko úrazů při přecházení silnice. O úrazech na zledovatělých chodnících nemluvě.

Časem by šlo navržený model dovést k ještě dokonalejší podobě. Děti by vjížděly auty do tříd a zůstávaly v nich po celou dobu vyučování, podobně jako je tomu v drive-in kině. Nemusely by chodit vůbec, jen jejich rodiče (anebo osobní šoféři?) by se trochu prošli cestou ze školy do práce anebo zpátky k domovu – a bylo by to pro ně zdravé, samozřejmě. Vzhledem k tomu, že by děti s učitelem komunikovaly jen přes mobilní telefon a prostřednictvím počítače, vystačil by jeden učitel hned na několik tříd – ejhle, další výrazné úspory.

 Vystoupit z auta by bylo povoleno pouze za účelem návštěvy záchodu. Nedocházelo by k šarvátkám mezi spolužáky, nikdo by nevyrušoval a šikana by byla nemožná. Učitel by byl v bezpečí jak před fyzickými útoky ze strany žáků, tak před potenciálním nařčením z toho, že se některého z dětí nevhodně dotýkal, protože by se s nimi vlastně vůbec nepotkával. Prostě ideální situace.

Jediné, co by se mi na takovém modelu vyučování zdálo nepochopitelné, je důvod, proč by děti vůbec ještě měly jezdit do školy. Ale i ten by se dal určitě dohledat. Mohla by jím být například potřeba pochlubit se s novým autem před ostatními spolužáky.

foto © Tomasz Bidermann | Dreamstime.com


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.