Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
Alexandra Vokurková

Talk test

Nejsnadnější metodou, jak kontrolovat intenzitu zátěže během chůze, je mluvení. Půvab tohoto testu spočívá v tom, že jediné vybavení, které k němu potřebujeme, je náš hlas: během chůze hlasitě mluvte.

 Pokud můžete bez obtíží nejen mluvit, ale i zplna hrdla zpívat, je intenzita vaší chůze velmi nízká. Tímto tempem bychom měli chodit po delší přestávce či po nemoci, jiné zdravotní přínosy podobné chůze ale budou minimální.

K tomu, abychom se intenzitou tělesné zátěže dostali do pásma, kdy naše chození začne být účinnou aktivitou pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění, stačí, abychom se při hovoru mírně zadýchávali.

Chceme-li zároveň chůzí hubnout, musíme ještě trochu zvýšit rychlost a tím i intenzitu výkonu. Pak budeme sice schopni mluvit, ale mezi řečí budeme muset občas udělat pauzu pro hluboký nádech. V této intenzitě jsme schopni vydržet dostatečně dlouhou dobu a tím dosáhnout maximálního spalování tuků v našem organismu.

Nejsme-li schopni mluvit, je intenzita naší chůze vysoká. To nemusí nutně vadit – pro hubnutí bude ideální prokládat středně intenzívní chůzi bloky chůze s vysokou intenzitou. Podstatné je, že v žádném případě nesmíme lapat po dechu, jdeme-li mlčky. Pokud k tomu dochází, naše srdce pracuje v příliš vysoké zátěži a je nutné zvolnit tempo! 

 

V přetechnizované době, ve které žijeme, je tento způsob „měření“ intenzity zátěže při chůzi nečekaně jednoduchý, ale plně funkční.


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.