Home | O nás | Kontakty | Přihlášení | Registrace
Jan Hugo

The Park - Chodov

Na 16:00 jsme byli dnes s dcerou objednáni "na kyčle". Jezdíme do MediCentra na Chodov a bylo docela slušné počasí, proto jsem manželku přesvědčil, aby se s malou vrátila autem domů, já že dojdu pěšky. Nevadí mi chodit většinou po stejných cestách, tedy mezi Krčí, Lhotkou, Libuší a Písnicí, ale dojít domů odjinud z Prahy je příjemné zpestření pro kondiční procházku v podvečer všedního dne. Chtěl jsem si projít "The Park", jak se oficiálně jmenuje chodovská business area, kterou vidíme z D1 při výjezdu na Brno. Sony, 3M, Dell, IBM a další společnosti, z nichž mnohé dnes ovládají zřetelný kus moderního světa. Mám občas antiglobalistické pocity, ale smysl pro rovnováhu mi vždycky připomene, že tyto korporace svět nejen ovládají, ale především kus moderního světa vytvářejí.

Šel jsem v době, kdy proti mně směrem k metru proudili lidé, kterým skončila pracovní doba, čeština byla zřetelně v menšině. Tyto velké firmy se někdy označují jako "multinationals" a směsice řečí to potvrzovala. Jasně převažovala angličtina, zejména když jsem míjel větší skupinku, ale dvojice mluvily také německy, španělsky a také pár jazyky, které jsem nepoznal. Připomněl jsem si přitom hlášky svých několika kamarádů, kteří zde pracují, jak těžký je život v "openspacech", tedy obrovských kancelářích, kde jsou lidé odděleni jen přepážkami do výšky asi 140 cm. Je to prý typický americký vynález, aby se nikdo nemohl zašívat. Ale musím přiznat, že přestože čelní strana působí z dálnice designově dost stroze - i přes již rozbujelou vegetaci - cesta mezi budovami působí, jako byste se na chvíli dostali do jiného světa. Dojem je svým způsobem impozantní.

Přes chodovské panelákové sídliště a skrz areál vysokoškolských kolejí v Nových Kunraticích jsem se dostal do starých Kunratic a kolem zdejšího krásného kostela a renovovaného zámeckého areálu jsem prošel domů, do Krče. Celková délka: 10 240 kroků, cca 8 km.


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.